Jaunimas už teisę 18-mečiams tapti savivaldybių tarybų nariais

Šiaulių miesto savivaldybėje įvyko miesto jaunimo organizacijų susitikimas, kurio metu buvo pasirašyta peticija dėl pilietinės iniciatyvos, palaikančios iniciatyvą suvienodinti aktyvią bei pasyvią rinkimų teises ir į savivaldybių tarybas leisti kandidatuoti nuo 18 metų.

Artūro Staponkaus nuotr Siauliu jaunimas

Artūro STAPONKAUS nuotr.

Ieva LIUBŠYTĖ
Vakar Šiaulių miesto savivaldybėje įvyko miesto jaunimo organizacijų susitikimas, kurio tikslas – peticijos pasirašymas dėl pilietinės iniciatyvos, palaikančios iniciatyvą suvienodinti aktyvią bei pasyvią rinkimų teises ir į savivaldybių tarybas leisti kandidatuoti nuo 18 metų.

Lietuvos jaunimas pakankamai brandus
Susitikime, kuriame dalyvavo įvairių partijų jaunimo atstovai, idėjos autorius ir vienas iš aktyvistų Domas Griškevičius teigė, kad šiuo metu egzistuoja tokia tvarka, kai Lietuvos Respublikos Konstitucijoje rinkimų teisė numatyta nuo 18 metų, o pagal Savivaldybių tarybų rinkimų įstatymo 2 straipsnio 2 dalį tarybos nariu gali būti renkamas nuolatinis savivaldybės gyventojas, kuriam rinkimų dieną yra sukakę 20 metų.
Tai esą varžo 18–19 metų jaunimo teises būti renkamiems ir įsitraukti į vietos savivaldos politiką.
„Manau, kad jaunimas, be jokios abejonės, yra tinkamas valdyti miestą ir tai įrodo nemažai nenuginčijamų faktų.
Pirmiausia, jei asmenys sulaukę 18 metų gali balsuoti, reiškia, jie yra pakankamai subrendę ir atsakingi už savo sprendimus, kad galėtų rinkti Lietuvos valdžią, todėl nematau rimtos ir pagrįstos priežasties, dėl kurios jie negalėtų įsitraukti į vietos politiką.
Antra – jauni žmonės yra patys perspektyviausi. Yra nemažai pavyzdžių, kai net nebaigę mokyklų jie kuria savo verslus ir kai kurie jų tampa net daugiamilijoniniais. Amžius nėra trukdis kažko siekti, tobulėti, kurti bei dalytis savo idėjomis“, – aiškino D. Griškevičius.
Jis teigė, kad ši idėja nėra nauja, identiška praktika, kai tiek aktyvia, tiek pasyvia rinkimų teise gali naudotis asmenys nuo 18 metų, šiuo metu taikoma ne vienoje Europos Sąjungos šalyje, įskaitant ir keletą Lietuvos kaimynių. Tai yra, Airijoje, Bulgarijoje, Čekijos Respublikoje, Danijoje, Estijoje, Liuksemburge, Lenkijoje, Švedijoje bei kitose šalyse.

Amžius nėra kliūtis valdyti miestą
Susitikimo metu jaunieji Šiaulių miesto aktyvistai pasirašė peticiją dėl teisės kandidatuoti į miestų tarybas nuo 18 metų, taip pat nusprendė rinkti pritariančių šiai idėjai žmonių parašus, kurie bus pateikti Lietuvos Respublikos Seimui.
Susitikime dalyvavęs Vilmantas teigė, kad jų prašymas turėti teisę būti renkamiems į savivaldybių tarybas nuo 18 metų dar nereiškia, jog tik baigę mokyklą visi iškart suskubs kandidatuoti į šias vietas.
„Jei 18 metų žmogus neturės kompetencijos dirbti savivaldybėje, jo niekas ir neišrinks. Tačiau jei jaunas, perspektyvus, turintis idėjų žmogus pretenduoja į šią vietą, amžius tikrai neturėtų būti kliūtis tai įgyvendinti.
Taip pat problema yra ta, kad žmonės, kurie baigia mokyklas ir baigia jas puikiais rezultatais, palieka Šiaulius, nes jiems tiesiog nėra perspektyvų čia pasilikti. Jei jaunuoliams, kurie gali būti lyderiais, būtų suteikta galimybė pabaigus mokyklą ne tik tęsti mokslus, bet ir įsilieti į miesto kūrimą, keitimą, idėjų plėtojamą, manau, ši problema tikrai sumažėtų“, – sakė šiaulietis.

El. laikraštis “ŠIAULIŲ NAUJIENOS”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *