| Blogas | Jaunimas kalba | Viešieji pirkimai – priemonė užtikrinanti racionalų lėšų panaudojimą?

BlogasJaunimas kalba

Viešieji pirkimai – priemonė užtikrinanti racionalų lėšų panaudojimą?

Ar Jums yra tekę susidurti su viešaisiai pirkimais? Tie kas susidūrė gali pasakyti, kad vykdomų viešųjų pirkimų metu yra keli esminiai momentai: 1. Minimalūs kvalifikacijos reikalavimai paslaugos teikėjui, kurie užtikrina jog perkama paslauga bus atlikta kokybiškai bei laiku. 2. Paslaugos kaina – kuria siekiama užtikrinti, kad mokesčių mokėtojų pinigai būtų naudojami racionaliai. Bet ar tikrai […]

Viesieji pirkimai blogui

Dažnai viešieji pirkimai pabarngina perkamų paslaugų ar prekių kainą

Ar Jums yra tekę susidurti su viešaisiai pirkimais? Tie kas susidūrė gali pasakyti, kad vykdomų viešųjų pirkimų metu yra keli esminiai momentai:
1. Minimalūs kvalifikacijos reikalavimai paslaugos teikėjui, kurie užtikrina jog perkama paslauga bus atlikta kokybiškai bei laiku.
2. Paslaugos kaina – kuria siekiama užtikrinti, kad mokesčių mokėtojų pinigai būtų naudojami racionaliai.

Bet ar tikrai viešieji pirkimai užtikrina, kad mokesčių mokėtojų pinigai būtų panaudojami efektyviai? Diduma pažįstamų žmonių gali patvirtinti, kad jei paslauga ar prekė parduodama savivaldybei ar kitai valstybinei įmonei, galutiniame rezultate bus sumokama didesnė pinigų suma nei už tai mokėtų privatus verslas. Na sudėtingas pirkimų procesas paaiškintų paslaugos teikėjo administracinių kaštų išaugimą, tačiau perkančioji organizacija paprastai prisiima ilgalaikius ar didelės apimties finansinius įsipareigojimus ir tai visgi neturėtų akivaizdžiai išauginti perkamos paslaugos kainos. Beja rezultate neretai perkamos paslaugos kaina taip pat išauga lyginant su pirmine. Pateiksiu Jums pavyzdį:

„Viešųjų pirkimų tarnyba, įvertinusi bendrovės Visagino atominė elektrinė (VAE) praėjusiais metais vykdytą viešųjų ryšių paslaugų pirkimą, nustatė, kad vykdant pirkimą ir pirkimo sutartį buvo padaryti Viešųjų pirkimų įstatymo pažeidimai, turėję įtakos pirkimo rezultatams. Todėl sutartis su bendrove „Viešųjų ryšių partneriai“ turėtų būti nutraukta.
Nustatyta, kad perkančioji organizacija negalėjo šio pirkimo vykdyti kaip supaprastinto, nes nebuvo komunalinio sektoriaus perkančioji organizacija, vykdanti veiklą energetikos srityje, o pirkimo vertė ženkliai viršijo tarptautinio pirkimo vertės ribas, nustatytas klasikiniam sektoriui.
Be to, VAE, neatlikdama naujo viešojo pirkimo procedūrų, paslaugos tiekėjui sumokėjo daugiau nei 4,3 mln. litų (su PVM), nors sutarties vertė, kaip nurodyta pirkimo sąlygose, negalėjo viršyti 1,45 mln. litų (su PVM).” – Viešųjų pirkimų tarnybos (http://www.vpt.lt/) Informacija.

Pateiktame pavyzdyje sutartyje suplanuotos išlaidos išaugo beveik 3 kartus ir tai tik vienas iš nedaugelio pavyzdžių. Turbūt tokių pavyzdžių nemažės kol Lietuvos politikai apsimetinės, kad jie kuria įstatymūs ir sistemas užtikrinančias, kad biudžetinės lėšos būtų panaudojamos racionaliai ir efektyviai. Valstybės tarnautojai neneša asmeninės atsakomybės už valstybei padarytą finansinę žalą, todėl pastarieji disponuoja mokesčių mokėtojų lėšomis laisviau nei asmeninėmis, o aukštus biudžetinių įstaigų vadovų postus užima nekompetetingi arba labai drąsus J politinėms partijoms lojalūs žmonės.

Deja šiai dienai tik privataus verslo atstovai susiduria su begalia jų veiklą kontroliuojančių įstaigų, kurios linkusios veikti kaip baudžiančias įstaigas, o ne konsultuojančios. O visgi  kontrolė ir atsakomybė turėtų būti grėžtesnė ne ten, kur verslas disponuoja nuosavomis lėšomis, o valstybiniame sektoriuje, kuriame yra išleidžiami mokesčių mokėtojų pinigai. Jei Jūs manote, kad taip ir yra, paklauskite savęs kodėl beveik viską valstybinės įmonės perka brangiau.

recommended

leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Name*

Email*

Website

APIE MUS

„Apskritasis stalas" – tai asociacija, vienijanti Šiaulių miesto jaunimo nevyriausybines organizacijas, skatinanti jų tarpusavio bendradarbiavimą, tobulėjimą, interesų atstovavimą savivaldybės lygmenyje.

KONTAKTAI

+370 638 61513
Vytauto g. 103A, Šiauliai, Lietuva

Pamėkite mūsų FB puslapį!